Léto 2016

Vážení a milí přátelé Jižního Súdánu,
jak už jsme Vás nedávno informovali, v Jižním Súdánu opět propukly prudké boje mezi znepřátelenými kmenovými a politickými frakcemi, hlásícími se k presidentu Kiirovi a k vicepresidentu Macharovi.
Přestože bylo opět uzavřeno jakési příměří,  situace je nepřehledná a komplikovaná. Tentokrát nepříznivá situace zasáhla i naše milé v Toritu a Ofirice. Níže přinášíme překlad e-mailu od biskupa Bernarda z poloviny července:

Naši milí, znovu vás zdravíme.
Procházíme temnými časy, mnoho lidí emigrovalo. Zdravotní středisko v Orifice je přeplněno lidmi: uteklo tam z Toritu 320 dětí, 185 žen a 50 mužů. Situace je zoufalá. Není dostatek léků, jídla ani přístřeší. Personál pracuje bez odpočinku. V Jubě se také objevila cholera a my se modlíme, aby se nedostala do Toritu.
Devadesát procent obyvatel žijící podél silnice z Juba do Nimule (od Obama po Aswa river poblíž Nimule) uprchlo do Ugandy. Asistent biskupa Martin Abuni také uprchl do Ugandy.
Já jsem stále v Toritu, ale hlad je horší než kdykoliv předtím. Jídla na trhu je nedostatek a na jeho nákup nejsou peníze. Jídlo pro rodinu na jeden den nyní přijde na více než 5O dolarů. Silnice jsou stále uzavřené. Setkali jsme se dnes s guvernérem a dostali jsme svolení setkat se s rebely a žádat je, aby otevřeli sliznice pro volný pohyb civilistů.
Prosím pokračujte v modlitbách.
S pozdravem Bernard

Připomínáme, že přímo ve zdravotnickém středisku v Ofirice pracují mladí manželé z Ugandy Jonas a Joan, kteří jsou podporování z České republiky. V Toritu je také námi podporovaný sirotčinec s 24 dětmi a mnoho dalších lidí, které dobře známe.
Hledáme cesty, jak bychom mohli naším drahým pomoci, například poslat balíky s léky, případně peníze, ale možností zatím mnoho není.
Děkujeme za vaši podporu!
Spolek pro Jižní Súdán
Rostislav Staněk, Vít Šmajstrla, David Floryk